O peklowaniu suchym i mokrym

Odpowiedz
Awatar użytkownika
lesniak
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2016, 22:07

O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: lesniak »

Witam
Dodaje skany o peklowaniu suchym i mokrym z książki: ,,Produkcja wędlin'' Na uwagę zasługuje informacja o dawce saletry. Mam nadzieje, że komuś się to przyda i rozwieje wszystkie wątpliwości
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moja strona o kuchni regionalnej: https://www.facebook.com/kuchniaznin/?fref=ts
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: Gonzo »

Krzysztof, nie ma w ksiązce informacji ile dajemy mieszanki peklującej na kg mięsa przeznaczonego na wędzonki ? Pytam bo mnie Andrzej uczył 3-3,5% do wagi mięsa.Niektórzy schodzą do 2,5% wagi mięsa.A na "facepuku" ktoś pierwszy napisał i teraz reszta powiela 1,8% wagi mięsa.Może Bagno zajrzy to też się wypowie.
Awatar użytkownika
lesniak
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2016, 22:07

Re: O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: lesniak »

Zaraz ci poszukam jak jest dawka. Ja bym tak mocno nie zaniżał, bo problem nie jest dziś w słoności wędlin ale w jakości mięsa jakie kupujemy. Najczęściej ludzie robią z mies kupowanych w marketach w promocyjnych cenach. To mięso nie ma jednorodnego pochodzenia i te zaniżanie peklowania jak i mieszanie soli z peklosola 50 / 50 może się zile skończyć dla naszego organizmu. A tak naprawe obecne normy bezpieczne dla zdrowia pozwalają do peklówki dodać max 20 % soli.
Moja strona o kuchni regionalnej: https://www.facebook.com/kuchniaznin/?fref=ts
Awatar użytkownika
Bagno
Posty: 182
Rejestracja: 21 lut 2017, 17:50

Re: O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: Bagno »

Krzysztof, nie ma w ksiązce informacji ile dajemy mieszanki peklującej na kg mięsa przeznaczonego na wędzonki ? Pytam bo mnie Andrzej uczył 3-3,5% do wagi mięsa.Niektórzy schodzą do 2,5% wagi mięsa.A na "facepuku" ktoś pierwszy napisał i teraz reszta powiela 1,8% wagi mięsa.Może Bagno zajrzy to też się wypowie.
Informacji nie ma i nie będzie.
Gonzo. 3-3,5 % soli- dotyczy wędzonek surowych dojrzewających. Elementy mięsne na wędzonki parzone to 2,5% soli.
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: Gonzo »

Dzięki, więc do dojrzewających więcej się daje .A jak z polską wędzoną ? Bo eksperymentują z 18g/kg
Awatar użytkownika
Bagno
Posty: 182
Rejestracja: 21 lut 2017, 17:50

Re: O peklowaniu suchym i mokrym

Post autor: Bagno »

Kiełbasa Polska Wędzona. Sól zgodnie z recepturą czyli 2,5-2,8 %. Jeśli ktoś ma niski próg słoności to niech dodaje 1,8%.
Odpowiedz

Wróć do „Peklowanie podstawy”