Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: tusiaczek »

Nawet dziecko wie że podstawą dobrej konsystencji kiełbas jest dobre wyrobienie farszu...
Można oczywiście wyrabiać farsz rękoma i zrobić naprawdę dobre kiełbasy jednak nic nie pobije mieszałki.
Pomijając fakt że nie każdy ma krzepę jak Pudzian kilkunastominutowe mieszanie zimnego farszu do przyjemnych nie należy... Oczywiście jeżeli robimy na raz po kilka kilogramów kiełbasy nie ma sensu poza własną wygodą kupować mieszałkę. Ja swoja kupiłem niejako z przypadku bo trafiłem po pokazową w relatywnie atrakcyjnej cenie...
Kilka lat temu mieszałka to była czysta fanaberia i kosmos cenowy ale na szczęście powoli doganiamy w tym względzie cywilizację i mamy już rodzime firmy robiące całkiem przyzwoity sprzęt w dość rozsądnych pieniądzach.
Najtańsze są mieszałki bez żadnej przekładni - niestety minusem jest fakt że jeżeli chcieliśmy żeby było nam lżej to niekoniecznie tędy droga. Mieszanie farszu bez przekładni przez kilkanaście minut wymaga całkiem niezłej kondycji i krzepy. Farsz robi się coraz bardziej kleisty i stawia coraz większy opór a sił nam raczej nie przybywa...
ręczna.jpg


Alternatywą są mieszałki zbliżonej konstrukcji ale z przekładnią - coś na kształt przerzutki w rowerze. Mieszanie jest o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze. Łatwiej też można wstawić napęd elektryczny gdyż potrzebujemy słabszego silnika a co za tym idzie bardziej dostępnego, mniejszego a co ważniejsze tańszego.
Zdjęcie przykładowe - nic mnie z daną firmą nie łączy poza posiadaniem dokładnie takiej samej mieszarki
miesiarka-mieszalka-mieszarka-reczna-do-farszu-miesa-kielbas-dzieza-27l.jpg


A tak pracuje ona z napędem
https://youtu.be/oIfi1Yzx7ys" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Feederman

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: Feederman »

Dzień dobry, drogie SiB !

Zaabsorowany budownictwem malutkiej masarni, już szybko start, lecz brakuje sprzętu. Zatrzymał swój pogląd na te duch przyrządach.

http://technologies4all.pl/pl/kutry-do- ... -400v.html

http://technologies4all.pl/pl/urzadzeni ... -230v.html

Rozstrzygnął spytać u Was rady, czy dostojny wybór zrobiłem? A może jeść lepiej? I w lepszej cenie...
Znajdźcie parę minut dla mnie - podpowiedzcie jak lepiej postąpić ?

Zawczasu dziękuje!
Awatar użytkownika
Sla100
Posty: 556
Rejestracja: 16 lis 2016, 21:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: Sla100 »

Sorki Feederman ale to waga super ciezka ja to w wadze papierowej no moze koguciej chodze .. Chyba fachowcy musza sie wypowiedziec jednak w tym temacie :D :D :D :D
„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

Pozdrawiam Sylwester
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: tusiaczek »

Saszka, w poniedziałek popytam. Może coś poradzimy :-)
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: Ela K. »

Może Piotr coś podpowie On teraz na bieżąco z tematem. :)
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: tusiaczek »

Jakiś czas temu kolega poprosił mnie żebym dla jego kumpla z Anglii zrobił napęd elektryczny do mieszałki bo ma już dość kręcenia łapkami :mrgreen:

Pierwszy post pokazuje że nie zawsze warto przyoszczędzić kilka groszy :-)

Ja mam mieszałkę z przekładnią i wszystko śmiga wyśmienicie ale ponieważ kolega zakupił wcześniej mieszałkę 17 l bez przekładni trzeba było zastosować układ PWM żeby ograniczyć obroty. Przekładnia redukuje obroty w stosunku 3:1 a tutaj napęd idzie bezpośrednio na wałek łopatek. Silnik to zwykły silnik od wspomagania układu kierowniczego. Do dostania na popularnym serwisie aukcyjnym 8-) Zasilacz od XBoxa360 203W. Układ PWM z chińskiego Allegro.

Po złożeniu w całość wszystko ładnie pięknie działało ale (!!!) okazuje się że zastosowany silnik nie uciągnie mieszałki załadowanej farszem.

Trzeba wrócić do koncepcji mieszałki z przekładnią...

ERRATA: Po porażce związanej z montażem napędu do mieszałki bez przekładni kolega czym prędzej nabył mieszałkę z przekładnią i po przełożeniu napędu wszystko ładnie śmiga.

20161211_205456_1481486437886_resized.jpg


20161211_205500_1481486436879_resized.jpg


20161211_205508_1481486432751_resized.jpg


A tak to działa:

https://www.youtube.com/watch?v=go3VeWG ... e=youtu.be
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: tusiaczek »

Ponieważ druh mój serdeczny z Kaliningradu poprosił mnie także o złożenie takiego zestawu do mieszałki 27l z przekładnią mogłem porobić zdjęcia całego procesu i poniżej pokażę krok po kroku jak zrobić sobie napęd we własnym zakresie.
Tak jak poprzednio użyłem silnika od wspomagania układu kierowniczego Nissana oraz zasilacza od XBoxa 360 o mocy 203W.
Zmiana obrotów za pomocą zwykłego przełącznika dwusekcyjnego trzypołożeniowego.

Silnik w oryginale i z obciętym wałkiem i wspawaną końcówką 17mm

1.jpg

2.jpg


Taką tulejkę mocującą zrobił mi kolega do zamocowania silnika do obudowy przekładni

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg


W zasilaczu obcinamy końcówkę i łączymy ze sobą wszystkie przewody żółte (plus) i czarne (minus) oraz zwieramy przewody czerwony i niebieski - one włączają zasilacz do pracy - możne je zewrzeć na stałe bądź podczepić jakiś włącznik, ja zrobiłem na stałe.

zasilacz.jpg


Tutaj prosty schemat jak podłączyć przewody zasilania i wyjście na silnik w przełączniku obrotów.

zmiana.jpg


A tutaj filmik z działania całości

https://www.youtube.com/watch?v=gH199-7eRiY

Takie zestawienie przetestowałem już niejeden raz i za jedną sesją mieszałem po około 100 kg farszu we wsadach po około 20 kg.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Sla100
Posty: 556
Rejestracja: 16 lis 2016, 21:41
Lokalizacja: Gdynia

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: Sla100 »

Tusiaczku co ty na takie cos ??? Bede w Styczniu w USA wiec mam taki maly plan na nadziewarke i wlasnie mieszalke znalazlem cos takiego

https://www.amazon.com/dp/B011NNCJDI/re ... B00A2YG3S2
„Najpierw spojrzyj, z kim pijesz i jesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz”

Pozdrawiam Sylwester
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: tusiaczek »

Sylwek, wygląda bardzo OK tylko jakaś mała... 20 funtów to raptem jakieś 10 kg a fizycznie farszu wejdzie jeszcze mniej...
Przy tych większych pojemnościach rzędu 40 funtów to już bardziej się opłaca kupić u nas Technologissa....
Awatar użytkownika
ArturDor
Posty: 21
Rejestracja: 11 lis 2016, 21:18
Lokalizacja: TSK

Re: Sprzęt niekoniecznie podstawowy - mieszałka

Post autor: ArturDor »

Mam pytanie do odnośnie mieszałki.
Jest silnik 3 fazowy z motoreduktorem obroty na wyjściu 32, jest mieszałka i jest problem.
Ośka motoreduktora 25 mm , ośka mieszałki 20 mm (ośka która ma łączyć silnik z ośką właściwą do której są dospawane skrzydła do mieszania) - od mieszałki mogę ośkę dać do przerobienia na fi 25.
Ośka łącząca silnik z mieszałką jest przesuwana około 2 cm. (połączenie pomiędzy ośkami podobne jak w kluczu 1/2 cala - kwadrat i nasadka kwadratowa)
Wiem, że oś łącząca silnik z ośką właściwą mieszałki musi być przesuwana aby wyjąć do mycia oś ze śmigłami i tu zaczyna się mój problem :(
Nie mam pojęcia jak to połączyć ze sobą.
Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić .
Pozdrawiam

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.
Ja życzę jak najlepiej
Odpowiedz

Wróć do „Sprzęt”