Rogi do nadziewania.

Odpowiedz
Awatar użytkownika
lesniak
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2016, 22:07

Rogi do nadziewania.

Post autor: lesniak »

Tak wyglądały pierwsze nadziewarki do kiełbas i kiszek zawane rożkami. Takimi urządzeniami nadziewano słynne palcówki.
Nadziewano w taki sposób jeszcze w okresie międzywojennym, chociaż maszynki z lejkami były już powszechne.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moja strona o kuchni regionalnej: https://www.facebook.com/kuchniaznin/?fref=ts
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: Gonzo »

lesniak pisze:Takimi urządzeniami nadziewano słynne palcówki.
Nadziewano w taki sposób jeszcze w okresie międzywojennym, chociaż maszynki z lejkami były już powszechne.


Palcówka to palcówka a nie lejkówka ;) :) .U nas nadziewano za pomocą ucha od klucza, oczywiście palcyma :)
Awatar użytkownika
tobiaszboksik
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2016, 21:52

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: tobiaszboksik »

Jak się nadziewa za pomocą klucza , słyszałem ale nie wiem jak?
Jarek
Awatar użytkownika
lesniak
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2016, 22:07

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: lesniak »

Gonzo pisze:
lesniak pisze:Takimi urządzeniami nadziewano słynne palcówki.
Nadziewano w taki sposób jeszcze w okresie międzywojennym, chociaż maszynki z lejkami były już powszechne.


Palcówka to palcówka a nie lejkówka ;) :) .U nas nadziewano za pomocą ucha od klucza, oczywiście palcyma :)

To nie był lejek i tam też musiałeś paluchami farsz wkładać. Według twojego toku myślenia powinna nazywać się kluczówka a nie palcówka.
Moja strona o kuchni regionalnej: https://www.facebook.com/kuchniaznin/?fref=ts
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: Gonzo »

lesniak pisze:Według twojego toku myślenia powinna nazywać się kluczówka a nie palcówka.


To u Was rogówka :). A tak na poważnie to naciągało się jelito (koniec) na największe ucho klucza w domu i się tworzyło coś w rodzaju lejka. Farsz przez to naciagnięte ucho popychało się palcami, dlatego palcówka :)
Awatar użytkownika
lesniak
Posty: 153
Rejestracja: 22 lis 2016, 22:07

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: lesniak »

Nie mniej w informacjach etnograficznych rogi są praktycznie w całej Polsce i są wzmianki, że przy ich pomocy robiono wędliny. Wymienione są palcówki, kiełbasy białe, leberki i inne wiec dla tego napisałem o rogach w kontekście palcówki. Możliwe, że była robiona przy pomocy klucza, nie neguje tego. Bo tu cały sens nazwy jest od sposobu wkładania w jelito a nie od użytego przedmiotu pomocniczego. Obecnie palcówkę nadziewają maszynką przez lejek i też mówią na nią palcówka.
Moja strona o kuchni regionalnej: https://www.facebook.com/kuchniaznin/?fref=ts
Awatar użytkownika
tobiaszboksik
Posty: 4
Rejestracja: 02 gru 2016, 21:52

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: tobiaszboksik »

"A tak na poważnie to naciągało się jelito (koniec) na największe ucho klucza w domu i się tworzyło coś w rodzaju lejka."

Ale jak?
Róg tworzy lejek i wiadomo jak
A jak utworzyć go za pomocą klucza? Może jakiś rysunek lub fotka dla wyjaśnienia. Uczyłem się geometrii wykreślnej i sobie nie wyobrażam. Chyba, że z całego klucza odłamiemy ucho :D
Według mnie palcówkę robiono tak - jedna osoba rozciągała jelito palcami, druga w otwór palcem wpychała farsz bez użycia żadnych narzędzi- gdzieś czytałem - poszukam - kiedyś próbowałem i jest to proste
Jarek :D
Awatar użytkownika
Piksiak
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2016, 14:54

Re: Rogi do nadziewania.

Post autor: Piksiak »

Bierzesz np taki klucz:
klucz.jpg

Do ucha wkładasz jelito wywijasz i nabijasz kiełbasę.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Odpowiedz

Wróć do „Sprzęt”