Strona 1 z 1

Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 03 gru 2016, 16:29
autor: beiot
Pasztet myśliwski - konserwa domowa
Obrazek

Składniki:
- mięso kl. II z dzika 1 kg – ścinki z rozbioru (lub wieprzowe)
- wątroba z indyka 0,5kg
- piersi dzikiej kaczki 0,5 kg - lub z kaczki hodowlanej
- podgardle wieprzowe 0,5kg
- marchew 8 sztuk
- pietruszka 2 szt
- seler
- cebula 4 szt
- smalec
- pieprz biały 1,5g/kg
- jałowiec 0,5g/kg
- kwiat gałki muszkatołowej 0,5g/kg
- sos sojowy 1 łyżeczka na kg (dobrej jakości)
- sól kamienna 15g/kg
- mleko w proszku 20g/kg
- kasza manna 30g/kg

Przygotowanie wsadu:
Mięso kroimy na duże kawałki i obsmażamy na smalcu. To samo robimy z oczyszczonymi warzywami. Wszystkie składniki wkładamy do garnka, podlewamy wodą, nie za dużo. Wszystko dusimy do miękkości na małym ogniu. Wyjmujemy z rosołu i studzimy. Wątrobę wkładamy do powstałego rosołu i krótko zaparzamy, nie smażymy jej. Po ostygnięciu mięso w tym wątrobę rozdrabniamy na sitku 2-3mm. Z warzyw rozdrabniamy tylko marchewkę, reszty nie wykorzystujemy. Rozdrobnione mięso i warzywa dokładnie mieszamy, dodajemy sól i przyprawy.

Przygotowanie kaszy:
W garnku zagotowujemy rosół z gotowania mięsa w ilości 3 części rosołu na 1 cześć kaszy. Wsypujemy powoli kaszę manną ciągle mieszając. Po zagotowaniu kaszę odstawiamy celem ostygnięcia. Po ostygnięciu dodajemy kaszę do masy mięsnej i wszystko mieszamy.
Teraz musimy przygotowaną masę zmiksować na gładko. Do tego używamy kutra, malaksera lub blendera. Podczas kutrowania dodajemy rosołu oraz mleko w proszku. Rosołu dodajemy tyle, aby otrzymana masa była dość luźna, tzn. przy nakładaniu do puszki i stuknięciu kilka razy puszką w stół rozpływała się.
Obrazek

Napełnianie i zamykanie puszek:
Puszki i pokrywki przed napełnieniem należy wyparzyć, podobnie jak słoiki. Następnie do puszek wkładamy otrzymaną masę podczas wkładania uderzamy dnem puszki o stół w celu odpowietrzenia masy i jej równomiernego ułożenia (wypełnienia puszki). Puszkę napełniamy tak, aby po założeniu i dociśnięciu pokrywki zawartość nie wypływała z puszki. Ja używam z Puszkopolu Puszkopol
Obrazek

Napełnione puszki przed zamknięciem na puszkarze można jeśli jest taka możliwość zabezpieczyć CO2, czyli dwutlenkiem węgla. Polega to na strzeleniu gazem pod pokrywkę. W domowych warunkach można to zrobić np. pustym syfonem z nabojami CO2. Przedzaciśnięciem pokrywki lekko unosimy pokrywkę i przedmuchujemy gazem z syfonu lub pistoletem z butli z CO2. Szybko przykrywamy. Stawiamy na talerzyk puszkarki i rozpoczynamy zaciskamy krawędź.
Obrazek
Do zamykania stosuję puszkarkę ręczną Borimex Borimex. Są też dostępne nieco droższe elektryczne.

Po zamknięciu puszku musimy poddać obróbce termicznej.

Obróbka termiczna konserw:
Konserwy należy pasteryzować lub sterylizować. Mimo, iż posiadam autoklaw wybrałem do sterylizacji domowej szybkowar. Wg. zapewnień producenta temperatura wewnątrz powinna osiągnąć 105st. C. Proces sterylizacji to podgrzanie wyrobu do temp. powyżej 100st. na określony czas.
Obrazek

Po ustawieniu konserw w szybkowarze i wlaniu ok. 5cm wody doprowadzamy szybkowar do stanu w którym przez zawór grzybkowy zaczyna uchodzić para pod ciśnieniem. Od tego momentu mierzymy czas. Konserwy z pasztetem sterylizujemy 45-50min. Następnie upuszczamy ciśnienie, otwieramy szybkowar i przenosimy konserwy do naczynia z zimną wodą. Podczas chłodzenia konserw zmieniamy wodę, lub zostawiamy je w bieżącej, zimnej wodzie do osiągnięcia temp. ok. 30st. i przenosimy do chłodnego pomieszczenia np. lodówki. Chłodzimy do momentu uzyskania wewnątrz konserwy temp. ok. 6 stopni.
Obrazek

Koinserwy le[iej smakują po pewnym czasie. Warto je odstwaićna tydzień.
Obrazek

Smacznego

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 03 gru 2016, 18:40
autor: Ela K.
Wow!!! Robercie podziwiam :)

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 04 gru 2016, 16:26
autor: beiot
Dzięki i zachęcam. Jak nie robiłem to nie wiedziałem, że konserwy są dość proste do wykonania i mają fajny smak. Inny niż wyroby ze słoika.

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 08 cze 2018, 0:29
autor: deerhunter
witam kolegę ja mam pytanie kupiłem taką samą maszynkę do robienia konserw ręczną i nie domyka mi szczelnie konserwy praktycznie wszystkie teraz zaczęły puchnąć czy kiełbasa z dzika czy pasztety nie wiem gdzie jest problem pozdrawiam

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 08 cze 2018, 2:52
autor: Gonzo
Rolki masz dobrze zamontowane, tzn kolejność rolek ? No i niestety w ręcznej trzeba dociskać z wyczuciem, nie za mocno i nie za słabo.

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 08 cze 2018, 8:49
autor: tier
Musisz mocniej rolką dociskającą dociskać

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 08 cze 2018, 15:36
autor: deerhunter
Rolki były ustawione przez sprzedającego zobaczę jeszcze z tym odciskiem może za słabo dociskam dziękuje za pomoc

Re: Pasztet myśliwski - konserwa domowa

: 24 wrz 2018, 9:40
autor: Zbój Madej
Beiot, jeszcze tu Ciebie zapytam gdybyś na fb nie widział :D
Gdzie zakupiłeś ręczną zamykarkę i jak cena tego jest?