Zupa rybna.

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Kruszynka
Posty: 197
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05
Lokalizacja: Wejherowo

Zupa rybna.

Post autor: Kruszynka »

Bardzo dobra,wzorowana na nicejskiej buja bez / bujabes/ w spolonizowanej wersji.
Kilka łbów łososia, szczupaka, pstrąga (lub innych pozostałych w zamrażarce po filetowaniu), kręgosłupy, płetwy, około kilograma drobnych ryb (płocie, karaski, leszcze, jazgarze, okonki,itp), gotujemy na bardzo małym ogniu z dodatkiem cebuli , liścia laurowego, ziela angielskiego, pieprzu ziarnistego, tymianku i soli.
Gotujemy do całkowitego rozgotowania małych rybek.
Łby wyjmujemy z wywaru, drobiazg odcedzamy przez gęste sito i pozostałości przecieramy do płynu.Łby obieramy z mięsa i dodajemy je do wywaru.
W kociołku, lub dużym garnku rozgrzewamy kilka łyżek oliwy i na tym smażymy "do przeźroczystości" dwie cebule pokrojone w piórka /najlepsza szalotka/, dodajemy marchewkę, selera, pietruszkę, białą część pora pokrojone w słupki,lub talarki,mieszamy i dusimy kilka minut.

Wrzucamy łyżkę słodkiej papryki i rozprowadzamy w tłuszczu uważając by się nie karmelizowała.

Dodajemy dwie papryki pokrojone w kostkę , dalej dusimy... dorzucamy dwa pomidory obrane ze skórki i pokrojone w kostkę.

Gdy wszystko będzie miękkie zalewamy wywarem i dodajemy dwa ziemniaki pokrojone w drobną kostkę.Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości ziemniaków i innych składników.

W między czasie z mąki, mleka i jednego jajka zagniatamy ciasto,rozwałkowujemy na dość cienki placek.Placek rwiemy rękami na dość małe kawałki i wkładamy do gotującej się zupy.

Dodajemy filety wcześniej nasolonej ryby (karp,dorsz,łosoś,sum-generalnie ryby o zwartym mięsie) i gotujemy dosłownie kilka minut - zupa ma tylko "mrugać".

Doprawiamy ostrą papryczką , pieprzem , solą, tymiankiem.... zupa ma mieć ostry smak.Bardzo dobrą przyprawą jest namoczony w wodzie szafran.Wystarczy kilka pręcików.

Drugą część gotowania tą w kociołku można wykonać na ognisku.

Do miseczek wkładamy po plasterku cytryny i kilka pokrojonych w plasterki oliwek.

Wlać zupę, posypać dużą ilością koperku....
"Zawsze piję kulturalnie
a czasem z umiarem"

Jakub Wędrowycz
Pozdrawiam serdecznie :dance:
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zupa rybna.

Post autor: tusiaczek »

Moja ulubiona... zatęskniłem :pray:
Awatar użytkownika
Kruszynka
Posty: 197
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Zupa rybna.

Post autor: Kruszynka »

tusiaczek pisze:Moja ulubiona... zatęskniłem :pray:


No to zbieramy łby :lol:
"Zawsze piję kulturalnie
a czasem z umiarem"

Jakub Wędrowycz
Pozdrawiam serdecznie :dance:
Awatar użytkownika
AndrzejK
Posty: 74
Rejestracja: 18 lis 2016, 19:16

Re: Zupa rybna.

Post autor: AndrzejK »

Kruszynka pisze:
No to zbieramy łby :lol:



Ja mam dziesięć z dorsza .


Pozd5rawiam
Awatar użytkownika
Kruszynka
Posty: 197
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Zupa rybna.

Post autor: Kruszynka »

AndrzejK pisze:Ja mam dziesięć z dorsza .

No to już poważny kapitał zakładowy :D
"Zawsze piję kulturalnie
a czasem z umiarem"

Jakub Wędrowycz
Pozdrawiam serdecznie :dance:
Odpowiedz

Wróć do „Zupy”