Moja pierwsza wędzarnia :)

Awatar użytkownika
rbogucki
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2016, 17:29

Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: rbogucki »

Witajcie

Jeśli mogę założyć nowy temat w którym chciałbym wraz z doświadczonymi forumowiczami na bieżąco ją zbudować krok po kroku :)

Liczę na pomoc bo z wędzeniem i budową nigdy nie miałem do czynienia :)

Na początku miałem dylemat związany jaki typ ? na początku chciałem zrobić wędzarnie "pośrednią" ale dzięki koledze Grześka Z. buduje bezpośredniego "potwora" :P

ze względu na brak czasu i pomysłu do tej pory wylałem fundament i położyłem pierwsze cegły ( zdjęcie zrobię w ciągu dnia )
1 . Palenisko wyszło mi szerokość 75 x 55 i nad wysokością mam dylemat i tutaj moje pierwsze pytanie , czy pół metra będzie ok ?

2. Sama wędzarkę planuje zrobić na wysokość 120cm ( to też podpowiedział mi kolega z grupy FB ) planowałem 100 cm.

3. Sam materiał na zbudowanie drewnianej części zakupiłem grube deski ok 3cm olcha i pocięte na mniejsze deski

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kamil_1
Posty: 117
Rejestracja: 09 lis 2016, 19:03

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: Kamil_1 »

Witaj,

Po to tutaj jesteśmy, aby sobie wzajemnie pomagać więc bardzo dobrze zrobiłeś, że założyłeś swój temat :)

1. Wymiar paleniska podałeś wewnętrzny czy zewnętrzny bo to zasadnicza różnica ;) Podejrzewam, że wewnętrzny więc wysokość +/- 50cm (w zależności jak Ci wyjdzie z cegieł - 7 warstw, a na 8 wylewany strop) będzie ok ;)

2. Wysokość komory dymowej odpowiednia ;)

3. Trochę grube te deski, ale w porządku :) Skręć stelaż z kantówki 4cmx4cm, z zewnątrz daj deskę pióro-wpust następnie przerwa (nie musisz dawać wełny w środek ponieważ powietrze jest doskonałym izolatorem) i wewnątrz deski, które posiadasz, najlepiej jakbyś je zrobił na pióro-wpust :)

Powodzenia 8-)
Awatar użytkownika
rbogucki
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2016, 17:29

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: rbogucki »

co do wymiaru paleniska to stawiam z cegły ale na "boku" więc wymiar wewnętrzny.

a można jakoś inaczej uszczelnić deski zamiast pióro-wpust ?

i najważniejsze kolega Grzesiek zrobił takie cudo viewtopic.php?f=71&t=84 z czego to :)
Awatar użytkownika
rbogucki
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2016, 17:29

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: rbogucki »

zdjęcie 6 :)
Awatar użytkownika
Kamil_1
Posty: 117
Rejestracja: 09 lis 2016, 19:03

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: Kamil_1 »

Musisz napisać do Grzegorza albo zaczekać chwilę to może odpowie w temacie ;)

"Uszczelnić" można dając deski naprzemiennie tzn. z zewnątrz w pionie, a wewnątrz w poziomie ;)
W pewien sposób "zakryje" to szczeliny pomiędzy deskami :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Z.
Posty: 289
Rejestracja: 06 lis 2016, 11:22
Lokalizacja: Namysłów

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: Grzegorz Z. »

Płyta silca 3 cm. Znajdziesz na allegro
Awatar użytkownika
rbogucki
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2016, 17:29

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: rbogucki »

Będe jednak sam wylewał spód ale dzięki

Wrzucam swoje pierwsze dzieło po jednej nocy https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Jakie propozycje na daszek ? dodam że niestety materiału wydało mi na wysokość tylko 97 cm :/
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: Gonzo »

Czym to będzie opalane - elektryka?
Doczytałem, palenisko bezpośrednie. Daszek możesz zrobić jednospadowy.Z produ zrób podwyższenie ze 20cm i to zarazem bęzie klapka uchylna , coś w rodzaju komina. Pózniej jak znajdę zdjęcia swojej to wstawię jak to mniejwięcej wygląda.
Awatar użytkownika
rbogucki
Posty: 9
Rejestracja: 02 gru 2016, 17:29

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: rbogucki »

Gonzo , zrobiłem daszek na płasko z dwóch części i każda jest uchylna do góry , niezależnie , wstawie jutro zdjęcie . Nie wiem czy robić jakiś komin dodatkowy z regulacją ?
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Re: Moja pierwsza wędzarnia :)

Post autor: Gonzo »

Raczej nie będzie potrzebny dodatkowy komin.Poczekamy na zdjęcia.
Odpowiedz

Wróć do „Budowanie wędzarni”