Kiełbasa Krakowska wg. Gonza

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Gonzo
Posty: 683
Rejestracja: 05 lis 2016, 8:48
Lokalizacja: Wysokie Mazowieckie

Kiełbasa Krakowska wg. Gonza

Post autor: Gonzo »

Kiełbasa krakowska wg. Gonza
Skład na 10 kg.

Karczek - 7 kg
Wprz. II - 2,5 kg
Wołowina - 0,5kg

Przyprawy na 1 kg.
Sól/peklosól – 18g
Pieprz - 2 gr
Ziele angielskie mielone - 0,5 gr
Kolendra mielona - 0.8 gr
Czosnek mielony – 0,8gr
Cukier ok 1 gr.

Mięso bez żadnych klasyfikacji kroimy na kawałki i w oddzielnych pojemnikach peklujemy. No chyba, że ktoś się chce bawić to może z karczku poodcinać co tłuściejsze i dodać do wp.II. Odstawiamy do chłodziarki (4-6*C) na 24-48 godzin w zależności jak nam wychodzi czasowo. Po peklowaniu do karczku dodajemy przyprawy, mieszamy i mielimy na szarpaku.
1.jpg

2.jpg

Wieprzowinę II
3.jpg

mielimy na sitku fi 8mm i dodajemy do zmielonego karczku – dobrze mieszamy.Wołowinę mielimy na fi 2mm, raz albo jak ktoś się chce bawić 2 razy ;) . Dodajemy trochę wody, mieszamy i dodajemy do wcześniej wymieszanego karczku razem z wp.II. Dobrze mieszamy
Napełniamy w osłonki białkowe fi 65-75 mm (jakie mamy)
Ja po napełnieniu kiełbasę wsadziłem prosto do wędzarki gdzie już się wędziły wędliny. Temperatura oscylowała w granicach 60-65*C i taka temperatura była od początku do końca wędzenia.Jak będziecie wędzic od początku do końca w 50*C to też nic się nie stanie ( przy założeniu późniejszego parzenia oczywiście).Po wyjęciu z wędzarki od razu wsadziłem do wody po parzeniu wędlin. Temperatura wody 70-75*C. Dla pewności trzymałem 40 min. Zostało studzenie do 6-8*C w środku batonu i konsumowanie.
Smacznego
4.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Odpowiedz

Wróć do „Kiełbasy grube”