Koniak Podlaski

Odpowiedz
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Koniak Podlaski

Post autor: Ela K. »

Na którejś nalewkowej grupie na FB znalazłam przepis na Koniak podlaski wstawiony przez Jarosława Haszka . Z tego co dziś czytam bardzo zbliżony innych napitków podlaskich. Troszkę zmniejszyłam moc tego trunku . Poniżej receptura tego co mam w butelkach :) . Bardzo dobre i ciekawe w smaku . Myślę, że następnym razem zmniejszę ilość cukru . Polecam :)

Koniak Podlaski
Składniki:
2 l spirytusu o mocy 53% (w oryginalnym przepisie było 65%, jednak ta moc nie dla mnie ;) )
suszone śliwki - 12 szt - bez pestek, nie wędzone
rodzynki królewskie - 4 łyżki
1 laska wanilii
8 szt goździków
4 ziarna czarnego pieprzu
4 ziarna ziela angielskiego
2 listki laurowe
2 szklanki cukru

Śliwki kroimy w paski. Wanilie rozkrajemy, wyjmujemy łyżką nasionka. Pozostałe składniki korzenne tłuczemy w moździerzu . Wszystko wsypujemy do słoja. Z cukru robimy niezbyt ciemny karmel z dodatkiem odrobiny wody . Karmel dodajemy do słoika i wszystko zalewamy spirytusem.
Zakręcamy i odstawiamy słój na 4-8 dni codziennie mieszając . Po tym czasie nalewkę filtrujemy i butelkujemy. Nalewka powinna leżakować w ciemnym i chłodnym miejscu minimum 6 tygodni . I tak powstaje Koniak Podlaski :)
IMG_6237.JPG

S M A C Z N E G O ! ! !
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Grzegorz Z.
Posty: 289
Rejestracja: 06 lis 2016, 11:22
Lokalizacja: Namysłów

Re: Koniak Podlaski

Post autor: Grzegorz Z. »

Szalejesz Ela :) to ja poszukam gdzieś tego kluczyka do piwniczki :D
Awatar użytkownika
Roger
Posty: 201
Rejestracja: 11 lis 2016, 22:53
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie

Re: Koniak Podlaski

Post autor: Roger »

Eluniu "słońce oczu moich balsamie dla mych uszu" żeby nie wiem jak spartolić spirytus nie może mieć mniej jak staropolski czyli 65-70% ... taka mała dygresja ...;)
Rozumiem że kon-jak nie może to 0,5l na raz i popić naparstkiem wody ?

Tapniete z GT-I9500
Robert
601 353 601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koniak Podlaski

Post autor: Ela K. »

Dobra dobra Roger już robię notatkę, żeby nie było . Pisałam, że zmieniłam :D, bo za mocne dla mnie by było ;)
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Koniak Podlaski

Post autor: Ela K. »

Grzegorz Z. pisze:Szalejesz Ela :) to ja poszukam gdzieś tego kluczyka do piwniczki :D

Grześ w drodze na zlot zapraszam na degustację :D
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Grzegorz Z.
Posty: 289
Rejestracja: 06 lis 2016, 11:22
Lokalizacja: Namysłów

Re: Koniak Podlaski

Post autor: Grzegorz Z. »

nie omieszkam wstąpić :)
Odpowiedz

Wróć do „Nalewki”