Sałatka SZUBA

Odpowiedz
Awatar użytkownika
tusiaczek
Posty: 313
Rejestracja: 06 lis 2016, 14:44
Lokalizacja: Gdańsk

Sałatka SZUBA

Post autor: tusiaczek »

Jako że dzisiaj tradycyjny ostatkowy śledzik to podaję przepis na moją ulubioną sałatkę śledziową.
Sałatka nazywa się SZUBA ale funkcjonuje u nas także pod nazwą śledzie pod pierzynką..
Ja jednak wolę nazwę historyczną :D Pomysł na tę sałatkę powstał podobno w czasach rewolucji październikowej i zrodził się w głowie rosyjskiego kupca Anastasa Bogomiłowa, właściciela sieci karczm w Moskwie. Zapragnął on stworzyć dla swoich lokali danie będące symbolem jedności Rosjan. I tak to jego kucharz Aristarch Prokopcew skomponował sałatkę, w której każda warstwa społeczna znalazła coś dla siebie. Proletariusze ulubionego śledzia, chłopstwo ziemniaki i cebulę, zwolennicy czerwonej rewolucji czerwone buraczki a burżuazja majonez. Sałatkę nazwano „«Ш.У.Б.А.» i był to skrót od «Шовинизму и Упадку – Бойкот и Анафема», co w tłumaczeniu na polski oznacza ”Szowinizmowi i Upadkowi – Bojkot i Anatema”. Sałatka klientom karczmy przypadła do gustu, szczególnie jako zakąska do wódki.

Składniki:

około 0,5-0,7 kg płatów śledziowych (ja robię takie w olejach smakowych - papryka ostra i czosnkowy) oraz dodaję Maggi do smaku
4-5 szt upieczonych ziemniaków
4-5 szt upieczonych buraków
2-3 cebule
3-4 jajka na twardo
majonez

Odpowiednio wcześniej piekę w piekarniku zawinięte w folię aluminiową ziemniaki i buraki, buraki najlepsze sa te podłużne. Patyczkiem nakłuwam je żeby sprawdzić czy są już dobre - buraki zawsze pieką się znacznie dłużej od ziemniaków, nawet 3-4 godziny. Ziemniaki i buraki studzimy i kroimy w drobniutką kostkę. Ja do tego używam krajalnicy do jajek.
Następnie układamy warstwami, ziemniaki, śledzie, na to kładę warstwę drobno posiekanej cebulki i cebulkę już lekko solę a właściwie posypuję odrobiną Vegety (bo lubię) a następnie znowu warstwa ziemniaków. Ponieważ śledzie są wystarczająco słone to ziemniaków nie solę. Na ziemniaki kładę majonez i na to kładziemy kolejną warstwę czyli pokrojone w kostkę buraczki. Na buraczki dajemy kolejną warstwę majonezu. Na wierzch posypujemy jajkami - najpierw ścieramy na drobniutkiej tarce białka a następnie wierzch posypujemy startymi na tej samej tarce żółtkami. Warto wstawić na kilka godzin do lodówki - jak się smaki przegryzą jest znacznie smaczniejsza.
Gwarantuję że efekt końcowy zadowoli nawet najwybredniejsze gusta :mrgreen:
Kilka fotek zrobionych przez Gonza w przy okazji sobotniej konsumpcji...

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotruś pan
Posty: 195
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:02

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Piotruś pan »

Mniam, bardzo apetycznie ta sałatka wygląda, trzeba małżona namówić na jej zrobienie, wczoraj obiecała że kupi śledzie ;) :D
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Ela K. »

Wygląda zacnie :clap: :clap: :clap: Jak ja żałuję, że śledzie u nas w domu jemy tylko ja i starszy syn, którego teraz nie ma. Cholerka dla mnie samej jakoś nie chce mi się robić :(
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Kruszynka
Posty: 197
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Kruszynka »

Ela K. pisze: Cholerka dla mnie samej jakoś nie chce mi się robić

Warto, naprawdę warto. Może ci nie jedzący śledzi się do nich przekonają. Ich smak w tej sałatce nie jest dominujący.
"Zawsze piję kulturalnie
a czasem z umiarem"

Jakub Wędrowycz
Pozdrawiam serdecznie :dance:
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Ela K. »

Kruszynka pisze:Warto, naprawdę warto. Może ci nie jedzący śledzi się do nich przekonają. Ich smak w tej sałatce nie jest dominujący.

Kruszynko Zebi ma takiego czuja na śledzie, że nie ma szans, żeby przeszedł niezauważony ;)
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Piotruś pan
Posty: 195
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:02

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Piotruś pan »

Jest na to rada - musicie tą sałatkę zrobić na zlocie ;)
Awatar użytkownika
Ela K.
Posty: 347
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:37
Lokalizacja: Ostróda

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Ela K. »

Piotrze myślę, że to jest dobra myśl :D
[align=center]"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę[/align]
Awatar użytkownika
Kruszynka
Posty: 197
Rejestracja: 06 lis 2016, 16:05
Lokalizacja: Wejherowo

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: Kruszynka »

No to Tusiak ma zajęcie :lol:
"Zawsze piję kulturalnie
a czasem z umiarem"

Jakub Wędrowycz
Pozdrawiam serdecznie :dance:
Awatar użytkownika
AndrzejK
Posty: 74
Rejestracja: 18 lis 2016, 19:16

Re: Sałatka SZUBA

Post autor: AndrzejK »

Kruszynka pisze:No to Tusiak ma zajęcie :lol:



Ha , Ha , wiem kto będzie tą sałatkę robił . :)


Pozdrawiam
Odpowiedz

Wróć do „Przetwory rybne”